Type and press Enter.

Gorączka

Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów

Wydawnictwo Otwarte, 2011

Poszukiwacze skarbów. Szaleni naukowcy i ekscentryczni milionerzy, ryzykanci, złodzieje i oszuści. Tomek Michniewicz wprowadza nas w ich świat – pełen zatopionych galeonów, hiszpańskiego złota, śmiertelnych pułapek, świszczących kul i zawiłych intryg. W zamknięty krąg najsłynniejszych łowców skarbów.

To opowieść o obsesji, która ogarnia ludzi szukających bogactwa. O tym, do czego są zdolni i jak daleko potrafią się posunąć, zaślepieni gorączką złota. Przejmująca, emocjonalna historia o ludzkich słabościach.

Ta książka to przygodowy reportaż z afrykańską sawanną i karaibskimi plażami w tle. Znajdziecie w niej skarby zakopane na tropikalnych wyspach i szmaragdy ukryte w starych hiszpańskich kopalniach. Strzelaniny, zdrady, więzienia… Możecie uznać, że to wymysł hollywoodzkich scenarzystów.

Nie. Ta historia jest prawdziwa w najdrobniejszych szczegółach.

Recenzje prasowe:

„Najpierw zobaczyłam przepiękne zdjęcia. A ponieważ jestem bardzo wrażliwa na fotografie, pomyślałam, że człowiek, który potrafi pokazywać rzeczywistość takimi zdjęciami może też potrafić coś o tej rzeczywistości ciekawego opowiedzieć. Okazało się, że to fascynująca opowieść.”

Katarzyna Montgomery, redaktor naczelna „Zwierciadła”

 

„Proszę mi wybaczyć, że będę trochę enigmatyczny w tej recenzji, ale czytanie „Gorączki” ma sens, jeśli nie zdradzę wszystkich szczegółów, bo ta książka jest jak prawdziwa powieść przygodowa i cała przyjemność z odkrywania tajemnic samemu. (…) Dzięki Tomkowi wiemy co może czuć człowiek, który bierze do ręki starą monetę, czekającą na odkrycie na dnie morza przez kilkaset lat, bo sam takiej sytuacji doświadczył. (…) To się czyta jednym tchem, trochę jak taką snutą gawędę, trochę jak historię nie z tej ziemi, ale jest to opowieść prawdziwa i na własne oczy Tomek Michniewicz jej doświadczył.” Całość i odsłuch: TUTAJ

Michał Nogaś, Trójka

 

„W tej książce znajdziemy fascynujące wiadomości o złotych sztabach spoczywających na dnie mórz, bogactwach ukrytych w dawnych hiszpańskich kopalniach kruszcu w Nowym Meksyku czy na wybrzeżach wysp Pacyfiku. Przede wszystkim jest ona jednak opowieścią o niszczącej, prowadzącej nieraz na skraj szaleństwa namiętności, jaką jest szukanie skarbów – i o ludzkiej naturze. (…) „Gorączce” można wróżyć nie mniejsze powodzenie niż pierwszej książce Michniewicza „Samsara. Na drogach”, która okazała się w swoim czasie bestsellerem.” Całość: TUTAJ.

Grzegorz Łyś, „Rzeczpospolita”

 

„Rzadko się zdarza, aby gorączka autora, a co za tym idzie bohaterów jego książki, udzieliła się czytelnikowi ze skutkiem tak długotrwałym. Tomek Michniewicz jest pierwszym polskim autorem-podrożnikiem, którego pisanie działa jak wirus. To infekcja bardzo niebezpieczna. Żadne tam mazowieckie przeziębienie czy pomorski katar, to choroba, która dotyczy naszych emocji, wywołana globalnymi problemami. Jeśli tak dalej pójdzie, obawiam się, że potrzebna będzie szczepionka. Antidotum w postaci odebrania Michniewiczowi paszportu. Niech swoją pasję, wścibską ciekawość i „wcieleniowe” uprawianie zawodu roznosi tu, a nie importuje nam bakcyla z całego świata! Nie wiem jak inni, ale ja mam ograniczoną odporność na rewelacyjne pisanie. Mój dzień ma naprawdę 24 godziny, tydzień – 7 dni, miesiąc – 30. Nie starcza mi czasu na zarywanie nocy i emocjonalny dygot nad lekturą.”

Michał Wójcik, redaktor naczelny miesięcznika „Focus”

 

”Książka dla dużych chłopców, ale i dla wciąż pragnących przygód dziewczynek. Jak najbardziej reporterska, prawdziwa, nic tu nie jest wymyślone. Trzyma w napięciu, a dzieją się rzeczy groźne, niebezpieczne i ryzykowne… Bardzo fajne, Tomek Michniewicz świetnie pisze”

Anna Dziewit-Meller, TVN

 

„Michniewicz dotknął fascynującego tematu, który wywołuje dreszcz emocji. „Gorączka” jest niezwykle interesująca dzięki barwnym opisom, ciekawym postaciom i łatwości obserwowania zdarzeń przez Tomka. Przekonuje mnie dodatkowo namacalność przedstawianych faktów, realnych zdarzeń. Osobiście w opisach czuję, podobnie jak w poprzedniej książce, pasję, a to się bardzo liczy. Temat zresztą ułatwił zadanie i pozwolił utrzymać wysoką temperaturę od początku do końca.”

Jacek Pałkiewicz, eksplorator

 

„Tomek Michniewicz nie traci pisarskiej werwy i poczucia humoru, który zaprezentował w „Samsarze”. „Gorączka” oderwała mnie od rzeczywistości na kilka dni i bardzo nie chciałem wracać.”

Jacek Winiarski, Greenpeace

 

„Podróżnik, autor bestsellerowej „Samsary” ruszył w kolejną wyprawę.  Przemierzył dwa kontynenty, by odnaleźć skarb. Rozumiany dosłownie, przeliczalny na stosy euro lub dolarów.”

Bartosz Zwierz, „Podróże”