Type and press Enter.

TM w mediach

O bezpieczeństwie w podróży w Onet TV

U Jarosława Kuźniara o bezpieczeńśtwie w podróży w czasach globalnych zagrożeń terroryzmem i wpływie mediów na nasze postrzeganie tego tematu. Fragment do zobaczenia TU.

O skarbach przy okazji „złotego pociągu”

O tym, jak naprawdę wygląda zawodowe poszukiwanie skarbów na świecie i czemu „złotego pociągu” nie powinniśmy nazywać skarbem, w różnych mediach: Fakt, Newsweek, Rzeczpospolita.

W „Dzień dobry TVN”

O podróżowaniu z dziećmi i sposobie przygotowania do tego. Do obejrzenia TUTAJ.

O kłusownictwie w Afryce

O turystyce łowieckiej, kłusownikach słoni i nosorożców i sposobach przeciwdziałania im, w “Faktach” TVN24.

O bezpieczeństwie w krajach muzułmańskich

W TVN Biznes i Świat o bezpieczeństwie turystów i zagrożeniu terrorystycznym po atakach w Tunisie i Sousse.

O ciemnych stronach turystyki w Tok FM

O tym, jak rajskie zakątki zmieniają się w turystyczne kurorty i jakie zniszczenia środowiska, kultury i ekonomii to ze sobą niesie, z Pawłem Cywińskim z projektu post-turysta.pl

W “Świat się kręci” w TVP1

Jako głos racjonalisty (rozsądku?) w rozmowie o egzorcyzmach w TVP 1. Do obejrzenia TUTAJ.

O Fukushimie i turystyce wątpliwej moralnie

W TVN Biznes i Świat o turystyce w Prypeci, Fukushimie i innych miejscach ludzkiej tragedii.

O tradycjach czczenia zmarłych w różnych kulturach

O pochówkach w drzewach, wiszących grobach, o tańcach na pogrzebie i odmiennych od naszych formułach celebrowania śmierci w “Stylowym magazynie” Agnieszki Szulim.

O koncernach naftowych w Afryce

Relacja z wyprawy “Swoją drogą” pokazująca sposoby działania dużych koncernów paliwowych w Afryce.

Duży wywiad w Gazeta.pl

O życiowych wyborach, podróżach jako konieczności, wojnie cywilizacji, pozycji Polski w świecie i Kościoła w Polsce. Poważna rozmowa w znakomitym tekście Pauliny Dudek.

Na stałe w “Urodzie życia”

W każdym numerze pojawi się mój tekst o wybranym kierunku wyprawy, wycieczki lub podróży. W nowym miesięczniku “Uroda życia” pod redakcją Anny Maruszeczko.

O Arabii Saudyjskiej w “Focusie”

O pozycji kobiet w Arabii Saudyjskiej i mitach z tym związanych.

Mój program w TTV

“Inny świat”, mój program podróżniczy w telewizji TTV.

O backpackingu jako zjawisku

Jubileuszowo, bo z okazji Dnia Włóczykija, w Czwórce o backpackingu, jego możliwościach i ograniczeniach, i koniecznym do niego nastawieniu.

O zakazach, których warto przestrzegać

O kodzie kulturowym w różnych krajach i zakazach, za złamanie których można słono zapłacić (jak np. za wwóz pontonu gumowego do Jordanii!)

Trojka

O “kontrowersyjnym” jedzeniu

O tym, czy tajskie pluskwy wodne, smażone tarantule i szczur polny są bardziej obrzydliwe niż kefir, bigos i cynaderki.

O autostopie w TVP Info.

Patenty na podróżowanie stopem, porady i przestrogi.

O Johannesburgu w “Focusie”

O problemie przemocy w Johannesburgu i Pretorii (RPA). Bez koloryzowania, ale i bez zbędnej politycznej poprawności.

Trojka

O magii wolności w Trójce

W “Godzinie Prawdy” Michała Olszańskiego trochę poważniej o podróżach – o strachu, ryzyku i o tym co warto poświęcić w imię pasji, a czego nie, i ile to tak naprawdę kosztuje.

O “Kierunku: Szczęście” w “Teleexpressie”

O wyprawie do Afryki w ramach akcji “Kierunek: Szczęście” Fundacji Iskierka i o tym jak poradziła sobie na niej Magda Pierzyna.

O San Quentin w “Focusie”

Reportaż z więzienia San Quentin w Kalifornii, w którym wyroki odsiadują najgroźniejsi amerykańscy przestępcy. O gangach, przemocy i piekle na ziemi, jakie skazańcy urządzają sobie sami.

O polityce i Polsce w Tok FM

Kontrowersyjny wywiad, który podzielił Polaków – głównie na tych, którzy potrafią czytać ze zrozumieniem i tych, co nie potrafią. Oprócz podróży i akcji społecznych również o wizerunku Polski na świecie, polskiej polityce i różnicy pokoleń. W rozmowie z Anną Wacławik-Orpik. Do odsłuchania (zamiast czytania) TUTAJ.

O sposobach na upały

O tym, jak sobie radzić, gdy w cieniu 35 stopni, o tym, jak się ubierają Tuaregowie na Saharze oraz co pije się w upały w Ameryce Południowej. Czyli sposoby na radzenie sobie z wysoką temperaturą otoczenia.

W RMF FM o wakacjach

O tym, co spakować, a czego nie na wakacyjne wojaże, w popołudniówce RMF FM.

Nosorożce w “Travelerze”

Moja akcja wspierania nosorożców polecana przez Julię Lachowicz w znakomitym tekście na temat zwierząt wykorzystywanych w turystyce – o tym, ilu rzeczy nie wiemy, robiąc sobie zdjęcie na słoniu.

O krwawym biznesie kłusowników

O metodach działania kłusowników nosorożców, cenach i nielegalnym obrocie rogami. I o tym, ilu ludzi ginie w obronie tych pięknych zwierząt, w dużym materiale miesięcznika “Poznaj Świat”.

Sylwetka Tomka w “Zwierciadle”

Oczami i piórem Zofii Fabjanowskiej-Micyk o Tomku i jego działalności. Trochę o dzieciństwie wśród różnych kultur, trochę o poszukiwaniu przygód i pierwszych podróżach, a trochę o wizji życia, którą można wybrać, jeśli ma się wystarczająco otwartą głowę.

Czterogwiazdkowa recenzja w “Polityce”

“W tej spontanicznej konfrontacji z młodzieńczo-idealistycznymi wyobrażeniami jest entuzjazm i złudzenie, że poznając smak niebezpiecznej przygody zrozumie się lepiej świat, a może nawet zdoła go nieco zmienić na lepsze. To ciekawy przypadek reportażu uczestniczącego, który czyta się jak przygodową sensacyjną powieść, gdzie wszystkie wyglądające na najbardziej fantastyczne wydarzenia są prawdziwe, a twarda, męska, hemingwayowska wizja życia zderza się nieustannie z wyobraźnią dziecka”. (Janusz Wróblewski)

O poszukiwaniu skarbów w “Maximie”

W dziale “Męskie zajęcie” prezentacja działań Tomka na terenie łowców skarbów. O Mel Fisher’s Treasures, Nowym Meksyku, realnych i urojonych niebezpieczeństwach, piórem Aleksa Hepnera. “To nie jest szybka droga do pieniędzy, nie jest też łatwa.”

O przygodach Tomka w “Sukcesie”

Pięć stron o przygodach Tomka wśród łowców skarbów, w tekście Sylwii Kawalerowicz “Kolejna ostatnia krucjata”. O tym, ile razy trzeba się spłukać, zanim się znajdzie fortunę, i co jest w poszukiwaniach najgroźniejsze.

W dobrym towarzystwie w “Claudii”

Anna Dziewit-Meller poleca najlepsze książki roku na Gwiazdkę, a wśród nich “Gorączkę”. “Świetny reportaż. Dla facetów, ale nie tylko” – pisze recenzentka.

O skarbach i oszustach w Onecie

W znakomitym wywiadzie Pawła Zająca “Polski podróżnik, który dowiedział się za dużo” o różnicach między Indianą Jones a dzisiejszymi poszukiwaczami, o tym, co można kupić za 500 mln dolarów, o wszystkim co w “Gorączce” nielegalne i ryzyku, które musiałem podjąć. Całość: TU.

Wywiad w DD TVN

W rozmowie z Jolantą Pieńkowską i Robertem Kantereitem o ryzyku, szaleństwie, starych mapach (i czemu nigdy nie było na nich krzyżyka), pułapkach, zatopionych galeonach i naszym wyobrażeniu skarbu. Do obejrzenia: TU.

Wywiad w WP.pl

“Najgorszy nałóg świata”, wywiad Ewy Jankowskiej o kosztach, których się nie zauważa, o niebezpieczeństwach, związkach i rodzinie, i o tym, ile trzeba poświęcić, żeby zostać łowcą skarbów. Całość: TU.

Rekomendacja “Gorączki” w “Travelerze”

“Przy poprzedniej książce Tomka Michniewicza Samsara myślałam, że autor szuka po świecie guza. Ale gdy przeczytałam jego najnowszą Gorączkę, zrozumiałam, że są więksi wariaci niż on. To poszukiwacze skarbów. Szaleni naukowcy, ekscentryczni milionerzy, ryzykanci, których obsesją jest choćby wyłowienie z dna oceanu skrzynki dwustuletniego szampana. Brzmi jak film przygodowy? A jest rasowym reportażem.” – pisze Anita Szarlik.

Rekomendacja “Gorączki” w “Travelerze”

“Przy poprzedniej książce Tomka Michniewicza Samsara myślałam, że autor szuka po świecie guza. Ale gdy przeczytałam jego najnowszą Gorączkę, zrozumiałam, że są więksi wariaci niż on. To poszukiwacze skarbów. Szaleni naukowcy, ekscentryczni milionerzy, ryzykanci, których obsesją jest choćby wyłowienie z dna oceanu skrzynki dwustuletniego szampana. Brzmi jak film przygodowy? A jest rasowym reportażem.” – pisze Anita Szarlik.

Trojka

W rozmowie “Z najwyższej półki”

Na zaproszenie Michała Nogasia, w jego audycji o książkach “Z najwyższej półki”, nieco poważniej o literaturze i warsztacie, zdobywaniu kontaktów, ryzyku towarzyszącemu reporterom, o trudnościach przy poruszaniu się w świecie pełnym tajemnic opisanych w “Gorączce” i o tym, czy będąc dorosłym, można pozostać dzieckiem.

Rozmowa o fundamentach podróży w “Gazecie Wyborczej”

W interesującym wywiadzie innego podróżnika, Łukasza Szolca-Nartowskiego, o tym, po co się podróżuje, czy świat staje się coraz mniejszy i czy bycie “zawodowym podróżnikiem” to coś godnego pozazdroszczenia. I o tym, jak zacząć. Całość: TU.

O skarbach w “Kawie czy Herbacie”

W roli gościa specjalnego weekendowej “Kawy czy Herbaty” o skarbach i wszystkim z nimi związanych. Plus znakomity trailer produkcji SCS, w pełnej długości na antenie Jedynki.

O oszustwach Richarda Knighta w “Focus Historia”

Recenzja podkreślająca znaczenie odkrycia “wielkiego przekrętu” słynnego (nie do końca, jak się okazało) poszukiwacza skarbów, Richarda Knighta, który (ponoć) odnalazł skarb Kapitana Kidda i w efekcie (to już na pewno) spędził ponad rok w azjatyckim więzieniu. Tomek jest pierwszym dziennikarzem, który zweryfikował tę historię.

Sylwetka Tomka w “Aktiviście”

Sylwetka Tomka jako “poszukiwacza przygód, który pcha się w miejsca, które rozsądni ludzie omijają z daleka”. Zdaniem autorki, Sylwii Kawalerowicz, “kłopoty to jego specjalność” i “woli pływać z rekinami niż z delfinami”, choć to jednak nie efekciarstwo. Całość: TU.

O poszukiwaczach w TVP Info

W porannej rozmowie w studiu o wartości rynku skarbów, o metodach ich poszukiwania, ryzyku zawodowym i nielegalnych drogach ich upłynniania.

Trojka

O nosorożcach w Trójce

O zagrożonych wyginięciem czarnych nosorożcach, i o tym, co możemy zrobić, by je ratować, w popołudniowym “Zapraszamy do Trójki”.

Z Małgorzatą Sadowską w “Wolnej sobocie”

O kulisach powstawania “Gorączki”, zdobywaniu kontaktów, definicjach reportażu i podróżnika, o odnajdowaniu się w trudnych sytuacjach i o ratowaniu afrykańskich nosorożców, w programie Małgorzaty Sadowskiej “Wolna sobota”.

Wywiad na temat skarbów w “Podróżach”

Dwukolumnowy wywiad o “Gorączce” i szukaniu skarbów w październikowym numerze miesięcznika “Podróże”. O pułapkach, euforii i życiu wśród poszukiwaczy.

W “Poziomie 2.0″ w TVP2

W kapitalnej rozmowie z Justyną Dżbik o kulisach powstawania “Gorączki”, o tym, ile są warte skarby i gdzie ich szukać oraz jak podróżować, żeby przeżyć takie historie jak tew mojej książce.

O rynku książek podróżniczych w “Uważam Rze”

O Tomku Michniewiczu w kontekście najważniejszych wydarzeń na rynku literatury podróżniczej, ale bez niepotrzebnego zagłaskiwania, w artykule “Podróż za jedną książkę” Macieja Miłosza. Całość można przeczytać: TU.

O fotografii w “Kawie czy Herbacie”

O tym, jak powstają dobre zdjęcia, czym jest temat i jakie są najpowszechniejsze błędy, które popełniają “fotograficzni turyści” w “Kawie czy herbacie” w TVP1.

W Antyradiu u Łukasza Ciechańskiego

O tym, dlaczego nie chcę zdradzić tematu nowej książki, czy z podróży można wyżyć i takich backpackerów jak ja są w Polsce tysiące, w “Antyweekendzie” Łukasza Ciechańskiego w Antyradiu.

W RMF FM

W programie “Wakacje na własny rachunek” Witolda Lazara, o tym, dokąd jechać i ile to tak naprawdę kosztuje. O dalekich podróżach za 2000 zł, na co się szczepić, co zabrać, jak się przygotować i dlaczego tam daleko wcale nie jest niebezpiecznie. Całej rozmowy można posłuchać: TU.

O nagrodach Mediatravel i więzieniu San Quentin w TVP1

Przy okazji odebrania trzech statuetek na festiwalu Mediatravel będę gościem w “Kawie czy herbacie” TVP1. Pokażę zdjęcia z San Quentin i opowiem, jak udało mi się tam dostać.

O e-booku “Samsary” w “Rzeczpospolitej”

W artykule Pauliny wilk “Nadeszły książki przyszłości” o multimedialnych e-bookach. “Dzięki Woblinkowi debiutowała w Polsce pierwsza książka multimedialna – “Samsara. Na drogach, których nie ma” Tomka Michniewicza. Na stronach cyfrowej książki znalazły się zdjęcia, mapy, filmy i pliki dźwiękowe. Czytając o podróżach przez Azję, można ją także usłyszeć i zobaczyć.”